reklama

Viera vs. fantázia

Často som sa stretol, či už priamo osobne alebo v médiách, s tým, že niekto chce zakázať nejakú knihu, prípadne odmieta film len preto, lebo je fantastického žánru. Väčšinou išlo o rôznych veriacich či samotnú cirkev, ktorí vyjadrovali svoj odmietavý postoj voči takýmto žánrom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nerozumel som tomu a tak som začal nad tým tak trochu uvažovať. Som prírodovedec, ekológ a ateista. Ale zároveň som fanúšik a ak čas dovolí tak niekedy aj autor fantastických príbehov. Takéto príbehy, ak sú naozaj dobré, rozvíjajú predstavivosť, rozširujú vedomosti a ľudské obzory. Môžete v nich nájsť i symboliku a karikatúru, často i kritiku ľudskej spoločnosti a najrôznejších problémov. Sú proste ozvláštnením všedných dní a hlavne príjemným spôsobom oddychu. A najdôležitejšie je, že sú len vymyslené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Science-fiction (SCI-FI), po našom vedecká fantastika je žáner, kde sú v príbehoch využívané vedecké poznatky popretkávané fantastickými predstavami autora a možným využitím technológií i poznatkov v blízkej či ďalekej budúcnosti, prípadne v súčasnosti. Niektoré sa odohrávajú vo vesmíre a v cudzích svetoch, či vykresľujú alternatívne dejiny, iné napr. cyberpunk sa špecializuje na svet počítačov a výpočtovej techniky. Ďalšie na biológiu a evolúciu a tak podobne. Väčšina však kombinuje vedecké poznatky a fantáziu, niekedy dokonca mytológiu, ba zachádzajú do kontextov fantasy.

Fantasy som kedysi nazval SCI-FI bez SCI. Nie je to však celkom tak. Klasická, tzv. „magic and sword fantasy” zahrňuje príbehy o putovaní, boji s nepriateľmi a netvormi, príbehy kráľov a jednoduchých hrdinov ozvláštnené mytologickým podkladom buď skutočným (t.j. mytológia historicky doložená) alebo umelým (vymyslená mytológia). Samozrejme nesmú chýbať čary a kúzla. Fantasy ponúka svety, kde veci ako mágia fungujú a tvory z našich myslí ožívajú. Naproti tomu tzv. mestská fantasy takmer hraničí so SCI-FI, kde fantastické bytosti z mytológie sú viac menej chápané ako iné druhy, i keď je stále prítomná akási mágia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Horor je často kombináciou oboch hore uvedených žánrov. Jeho hlavnou charakteristikou je využívanie strachu a mrazenia k ozvláštneniu príbehu. V hororoch s fantasy prvkami ožívajú strašidelné mytologické bytosti (najčastejšie upíry, to je už viac-menej klišé). V hororoch s prvkami SCI-FI zasa straší všetko možné od mimozemšťanov bažiacich po ľudskom mäse po zdivočené počítače a roboty. Najznámejšie sú viktoriánske klasiky, kde k strašeniu postačí často už len opis samotného prostredia (napr. kulisy viktoriánskeho Londýna, či anglického vidieckeho sídla sú dosť desivé). Ďalej sú tu „zombie horory“ založené na ľudskom strachu z mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedna moja známa je veriaca a má neuveriteľný problém s rôznymi žánrami fantastiky. Knihy pani J. K. Rowlingovej by najradšej upálila na rituálnej hranici. Nemám veľmi rád Harryho Pottera, ale nikdy by som to nikomu nezakazoval čítať, tobôž vyhlasovať to za dielo diablovo, čo bol v podstate prípad mojej kolegine. Niektorí moji dobrí priatelia (tiež ateisti) ho dokonca vyslovene obľubujú. Ďalšie jej nenávistné slová vyvolávajú niektoré moderné horory. Každopádne, vyhlasuje asi toto: „Načo také vymýšľajú, veď to nie je skutočnosť.“ A keď som počul túto jej vetu, zistil som, že nemá fantáziu. Ľudia bez fantázie nevedia rozdeľovať fikciu a realitu, pretože si fikciu ani nevedia predstaviť. Nevedia si ani vytvárať fiktívne svety a preto je pre nich každý fiktívny svet predstavou skutočnosti. Takýto ľudia ľahko uveria fiktívnym svetom vytvoreným inými ľuďmi alebo celou kultúrou (rôzne náboženstvá a mytológie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo fantasy a hororoch, no niekedy aj v SCI-FI sa používajú mytologické prvky z čias pohanských, predkresťanských. Niektoré sa odohrávajú v období nástupu kresťanstva a rozprávajú o zániku niektorých predkresťanských hodnôt. Hlavnými hrdinami bývajú mágovia, šamani, kúzelníci, ľudia s vešteckými a inými nadprirodzenými schopnosťami, ktorých by v skutočnom stredoveku určite neminulo kladivo na čarodejnice. Byť fanúšikom takýchto príbehov je pre veriaceho bez fantázie (mám pocit, že väčšina skutočne hlboko veriacich je naozaj taká) nemysliteľné. Je to také, akoby sa upísal samotnému kniežaťu pekiel. A stúpajúca popularita takýchto „satanských“ príbehov samozrejme dráždi cirkevné úrady. Väčšina hororov sú pre nich satanistickými orgiami, v ktorých si služobníci temného pána vybíjajú svoje úchylné chúťky. Prípadne ich považujú za zbytočné strašenie pospolitého ľudu, pretože im postačuje na strašenie pospolitého ľudu peklo.

V ortodoxných science-fiction príbehoch sú často ateistické kulisy. Doslova v nich neberú v úvahu existenciu nadprirodzeného stvoriteľa. V niektorých sa vyskytujú bytosti (mimozemšťania, bytosti z paralelných svetov a pod.), ktoré nevedia pochopiť ľudskú vieru v boha, pretože ich kultúra nič také nepozná. Človek často nie je jediným inteligentným tvorom vo vesmíre a často i na samotnej Zemi. V paralelných svetoch nachádzame najrôznejšie možnosti vývoja a vzniku Zeme i vesmíru. Sú vesmíry, ktoré nie sú „nastavené“ tak aby mohol vzniknúť človek a uctievať bohov. Bytosti z iných svetov majú často technológie, ktoré im dávajú až božské schopnosti. Niektorí tieto schopnosti nadobudli počas procesu evolúcie, prípadne genetickými manipuláciami. Často sa stáva, že staroveký bohovia sa ukážu ako „obyčajní“ mimozemšťania. I keď sa v týchto fiktívnych vesmíroch vyskytnú ohromné galaktické sily obdarené vedomím, sú považované len za nové formy života, nie za božstvo. Takéto kacírske ponímanie nadprirodzena je pre veriaceho neprípustné.

Aby som im však úplne nekrivdil, veriaci majú predsalen v istých prípadoch radi science-fiction. A od svojej známej ale i od ďalších svojich hlboko veriacich známych, ktorí ako ja obľubujú fantastiku viem, akú science-fiction majú radi. Ak sa tam ospevujú technické výdobytky ľudského umu, ktorý je, ako vieme, od Boha, vtedy je SCI-FI neškodná, ba pozitívne vplývajúca na mládež. Majú radi takú SCI-FI, kde neohrození hrdinovia víťazia nad prírodnými živlami svojim rozumom a technikou a dokazujú tak svoju nadradenosť nad prírodou a kde títo hrdinovia, keď príde na lámanie chleba obhajujú klasické hodnoty, akými sú rodina a vlasť a podobne. Takéto princípy sa nájdu väčšinou v science-fiction z dôb studenej vojny (čuduj sa svete na oboch stranách fronty), ale aj v súčasnosti (napr. snímka „Deň nezávislosti“). Tak ak je fantastika po ich vôli, teda nič v nej neprotirečí alebo nespochybňuje ich presvedčenie, nemajú dôvod na jej osočovanie. Aby som však ešte raz zdôraznil, hovorím tu o ľuďoch veriacich v reálnosť vlastnej mytológie.

Predstavte si situáciu, kde sa komunita ľudí rozhodne, že všetko, čo napísal napr. autor komediálnej fantastiky Douglas Adams vo svojej „päťdielnej trilógii“ je skutočnosť. Títo ľudia začnú so sebou nosiť uteráky a sledovať oblohu, či náhodou neuvidia veľkú žltú demolačnú kozmickú loď Vogónov. Budú uctievať babylonskú rybku. Každý napr. utorok budú chodiť za držiteľom elektronického palca, hromadne stopovať kozmické lode a piť pritom Pangalaktický dunihlav. Podľa mňa je to značne nepravdepodobné, aj keď to na niektorých stretnutiach milovníkov fantastiky z pohľadu nezasväteného môže tak vyzerať. Veriaci bez fantázie žijú vlastne v akomsi „Matrixe“ takejto starovekej a stredovekej fikcie. To je ich skutočným svetom a preto nepochopia, že vymyslené fantastické svetu sú skutočne vymyslené a autori ani fanúšikovia neveria v ich existenciu. Výnimkou sú smutné príklady, keď tomu autor verí. V takom prípade je to len dokumentárny opis jeho pochybného sveta a nie fantastika. Takých príkladov však našťastie veľa nie je.

Ladislav Petrovič

Ladislav Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som primát s nedostatočným ochlpením a prírodovedným vzdelaním. Nerád prepadám panike a nerád prepadám "paniky". Som ďalej: ekológ, ateista, scifista, niekdajší punkrockový textár, agiliťák, ornitológ-amatér, syn, brat, vnuk, niekedy frajer, kamarát, niekomu možno i nepriateľ, parťák svojho psa, kolega, fotograf-začiatočník, majiteľ nehnutelnosti, občan, často účastník cestnej premávky... a tak podobne. Zoznam autorových rubrík:  Poviedky?PrírodaViera a nevieraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu