reklama

Nové druhy Pri veľkom rybníku

Od roku 2011 som pravidelne navštevoval lokalitu približne v strede trojuholníka Bánov - Bešeňov - Nové Zámky, nazvanú „Pri veľkom rybníku" (http://ladislavpetrovic.blog.sme.sk/c/267755/Pri-velkom-rybniku.html). V zime sa tu vytvára periodická tôň impozantných rozmerov, ktorá často vydrží aj do stredu leta, kým nezarastie kukuricou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Na vode, brehu a v porastoch pálky a tŕstia si našlo potravinovú základňu množstvo druhov vodného vtáctva. Prístup sem sťažujú z jednej strany porasty agátov a bazy a zo strany od cesty rozorané pole. Pravdepodobne preto sa tu objavujú v celku zaujímavé a menej bežné druhy, ktoré preferujú pokojné a menej frekventované lokality. Pri svojich tohoročných letných návštevách som si všimol štyri „nové“ druhy, ktoré som tu predtým (možno vďaka vlastnej nepozornosti) nevidel.

Jeden z druhov, ktorý sa tu pravdepodobne vyskytol už skôr, bol bocian čierny (Ciconia nigra). Tento blízky príbuzný „bežnejšieho“ bociana bieleho je veľmi plachý a hniezda si stavia radšej v rôznych typoch lesov v dostatočnej vzdialenosti od ľudských sídiel. Na lokalite ich bolo asi 5 až 6 kusov počas mesiaca jún a júl. Tieto pravdepodobne hniezdili v niektorom z väčších stromových porastov v okolí niektorej obce a sem chodili loviť svoju obvyklú potravu. Obľubujú hlavne ryby, ale v tomto prípade tu našli akiste hojnosť obojživelníkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavým druhom, ktorý sa tu objavil je aj lyžičiar biely (Platalea leucordia). Je to brodivý vták z čeľade ibisovité a vyznačuje sa nezvyčajným tvarom zobáka. Dospelý vtáci sú celý biely so žltou škvrnou na hrudi a chocholom na hlave. Nohy a zobák v tvare lyžice majú čierne. Na tôni sa ich vyskytlo v lete asi 5 až 10 kusov. Brodili sa plytkou vodou a lovili larvy obojživelníkov typickým systematickým pohybom zobáka zo strany na stranu.

Šišila bocianovitá (Himantopus himantopus) je väčší druh zaujímavého bahniaka. Má výrazné čierno-biele sfarbenie a veľmi dlhé červeno-ružové nohy. Niekoľko kusov sa brodilo bahnom na brehu a dlhým zobákom zbierali hmyz a larvy. Hniezdili blízko vody na zemi a pravidelne mi prelietali nad hlavou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi ma však prekvapili žeriavy popolavé (Grus grus), ktoré žijú hlavne v severovýchodnej Európe a na Sibíri. V našich končinách sa vyskytujú počas ťahu na zimoviská v Stredomorí a Malej Ázii. Týmto sa však pri návrate na hniezdisko pravdepodobne naša lokalita tak zapáčila, že sa rozhodli tu zostať. Sú to veľké chriaštelotvaré vtáky, ktorých zaujímavosťou je rituálny tanec, predvádzaní párom pri dvorení.

Ladislav Petrovič

Ladislav Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som primát s nedostatočným ochlpením a prírodovedným vzdelaním. Nerád prepadám panike a nerád prepadám "paniky". Som ďalej: ekológ, ateista, scifista, niekdajší punkrockový textár, agiliťák, ornitológ-amatér, syn, brat, vnuk, niekedy frajer, kamarát, niekomu možno i nepriateľ, parťák svojho psa, kolega, fotograf-začiatočník, majiteľ nehnutelnosti, občan, často účastník cestnej premávky... a tak podobne. Zoznam autorových rubrík:  Poviedky?PrírodaViera a nevieraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu