Nové druhy Pri veľkom rybníku

Autor: Ladislav Petrovič | 9.10.2013 o 11:57 | (upravené 9.10.2013 o 13:11) Karma článku: 4,94 | Prečítané:  379x

Od roku 2011 som pravidelne navštevoval lokalitu približne v strede trojuholníka Bánov - Bešeňov - Nové Zámky, nazvanú „Pri veľkom rybníku" (http://ladislavpetrovic.blog.sme.sk/c/267755/Pri-velkom-rybniku.html). V zime sa tu vytvára periodická tôň impozantných rozmerov, ktorá často vydrží aj do stredu leta, kým nezarastie kukuricou.

Na vode, brehu a v porastoch pálky a tŕstia si našlo potravinovú základňu množstvo druhov vodného vtáctva. Prístup sem sťažujú z jednej strany porasty agátov a bazy a zo strany od cesty rozorané pole. Pravdepodobne preto sa tu objavujú v celku zaujímavé a menej bežné druhy, ktoré preferujú pokojné a menej frekventované lokality. Pri svojich tohoročných letných návštevách som si všimol štyri „nové“ druhy, ktoré som tu predtým (možno vďaka vlastnej nepozornosti) nevidel.

Jeden z druhov, ktorý sa tu pravdepodobne vyskytol už skôr, bol bocian čierny (Ciconia nigra). Tento blízky príbuzný „bežnejšieho“ bociana bieleho je veľmi plachý a hniezda si stavia radšej v rôznych typoch lesov v dostatočnej vzdialenosti od ľudských sídiel. Na lokalite ich bolo asi 5 až 6 kusov počas mesiaca jún a júl. Tieto pravdepodobne hniezdili v niektorom z väčších stromových porastov v okolí niektorej obce a sem chodili loviť svoju obvyklú potravu. Obľubujú hlavne ryby, ale v tomto prípade tu našli akiste hojnosť obojživelníkov.

Zaujímavým druhom, ktorý sa tu objavil je aj lyžičiar biely (Platalea leucordia). Je to brodivý vták z čeľade ibisovité a vyznačuje sa nezvyčajným tvarom zobáka. Dospelý vtáci sú celý biely so žltou škvrnou na hrudi a chocholom na hlave. Nohy a zobák v tvare lyžice majú čierne. Na tôni sa ich vyskytlo v lete asi 5 až 10 kusov. Brodili sa plytkou vodou a lovili larvy obojživelníkov typickým systematickým pohybom zobáka zo strany na stranu.

Šišila bocianovitá (Himantopus himantopus) je väčší druh zaujímavého bahniaka. Má výrazné čierno-biele sfarbenie a veľmi dlhé červeno-ružové nohy. Niekoľko kusov sa brodilo bahnom na brehu a dlhým zobákom zbierali hmyz a larvy. Hniezdili blízko vody na zemi a pravidelne mi prelietali nad hlavou.

Veľmi ma však prekvapili žeriavy popolavé (Grus grus), ktoré žijú hlavne v severovýchodnej Európe a na Sibíri. V našich končinách sa vyskytujú počas ťahu na zimoviská v Stredomorí a Malej Ázii. Týmto sa však pri návrate na hniezdisko pravdepodobne naša lokalita tak zapáčila, že sa rozhodli tu zostať. Sú to veľké chriaštelotvaré vtáky, ktorých zaujímavosťou je rituálny tanec, predvádzaní párom pri dvorení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?